ALIŞVERİŞ SEPETİ
0 ürün var.
 
En Çok Satılanlar
 
KARGO
 

GEMİ ADAMI CÜZDANI NASIL ALINIR?

GEMİ ADAMI CÜZDANI NASIL ALINIR?

UzmanTV  
 
 

LİMAN CÜZDANI  (GEMİADAMI CÜZDANI) NASIL ÇIKARILIR?

Gereken Belgeler;

 • Yaklaşık 15 adet fotoğraf (özellikle beyaz fon olmalı)
 • 1 adet ikametgah belfgesi (muhtarlıktan alınacak-Beyana dönüştürüldü)
 • 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi (noter onayı gerekmez)
 • Adli sicil kaydı (savcılıktan 5tl karşılığında alınabiliyor-Beyana Dönüştürüldü)
 • Transkript (öğrenim belgesi) ya da mezuniyet belgesi –Diploma Fotokopisi
 • 1 adet yarım kapak dosya
 • 1 adet büyük boy sarı zarf
 • Sağlık raporu
 • Noter tastikli diploma
 • Askerlik durum belgesi (20 yaş altı için istenmemektedir)
 • 18 yaş altı için yanınızda bir veliniz
 • Harçlar (yaklaşık 350 tl)SAĞLIK RAPORU NASIL ÇIKARILIR?

Sahil ve hudutlar Sağlık Genel Müdürlüğünün sitesindeki gemi adamı olur belgesi vermeye yetkili hastanelerden birine gidilir. Sağlık raporunun yaklaşık maliyeti 190-200 tl dır. Fotoğraf (7-8 adet) ve nüfüs cüzdanınız yeterlidir. Heyet günlerini tutturmanız gerekmektedir. Her gün bu raporu veremiyor hastaneler. Bir gün süren muayene ve tahlillerden sonra ertesi gün raporunuz çıkıyor.

Raporumuzu aldık ilk işimiz Sultanahmet' teki Sahil Hudutlar Genel Müdürlüğüne gitmek raporu burada onaylatmamız gerekmektedir. 3 adet fotoğraf ve nüfüs cüzdanı burada da gerekli. Bir ücret alınmıyor. Burada geçen süre ise yaklaşık 15 dakikadır.

LİMAN BAŞKANLIĞINDA YAPILACAKLAR

Tüm evraklarımızla birlikte Fındıklı’daki Liman Başkanlığına gidilir.

Acele etmeliyiz çünkü liman başkanlığı öğleden sonra saat 2 ye kadar evrak teslim almaktadır. Ancak çok kalabalık olduğu durumlarda bu süre uzatılabiliyor. Başta sayılan tüm evraklardan elimizde kalanların hepsini buraya vereceğiz. Önce girip kaç para harç yatırmamız gerektiğini öğreniyoruz. (miço, gemici, ve sınırlı zabitler için 15 ytl stajer ve diğer zabitler için 85 ytl) (peki bunun sebebi nedir? liman başkanlığı gemi adamı cüzdanını iki çeşit vermektedir. 15 ytl ye kredi kartı gibi olan pvc kart 85ytl ye ise pasaport gibi olan defterli liman cüzdanı verilir.) Kaç para yatıracağımızı öğrendikten sonra internetten veya Garanti Bankasından parayı yatırıyoruz.

 

Tekrar liman başkanlığına geldik sıra numarası alıyoruz. Sıramız gelince evraklarımızı teslim ediyoruz. Ordan verilen makbuzu aynı oda içinde olan maliye veznesine vererek (mesai saati bitişi: 15.00) alacağımız sertifika sayısına göre paramızı yatırıyoruz. (yaklaşık olarak 1 sertifika 10 ytl ye gelmektedir). Oradan aldığımız dekontu da tekrar evrakları teslim ettiğimiz yere teslim ediyoruz.

Cüzdanınızı ertesi gün alıyorsunuz.SONRAKİ PROSEDÜR /EMNİYET

 

Ertesi gün geldik cuzdanımızı aldık. Doğruca Emniyet Müdürlüğüne (nasıl gidilir? uzaktan gelenler için eminönü 'ne ulaştıktan sonra ister tramvay-metro aktarması ile emniyet istasyonunda inilerek istenirse aksaray otobüsleri ile rahatça vatan caddesine ulaşılabilir. Sorsanızda bilmeyen yoktur zaten).Yaklaşık 2-3 ytl ve dilekçeler (ordan veriliyor) ile liman cüzdanı yeterlidir. (önemli: 18 yaş altı için hem anne hemde babanın polis vizesi alabilir şeklinde noter onaylı kağıdı buda + 40ytl masraf demek onun için hem anne hemde babanızı aynı anda yanınızda getirmeniz tavsiye edilir.) Orda da yarım saatlik bir süre sonunda parmak iziniz vs. işlemler halledilir ve liman cüzdanınıza 5 sene süre ile geçerli polis vizesi basılır. artık istediğiniz zaman gemiye çıkabilirsiniz. smile.gif

 

AYRICA PASAPORT


Bunların yanında pasaport çıkarmanız sizin için çok iyi olur. Sizi Uçakla bir başka ülkeye göndererek gemiye kayılmanızı isteyebilirler. Bu durumda Gemiadamı Cüzdanı geçmez.